Poloha:
Chorvatsko - ostrov Lošinj - NerezineCelá desetiletí tu teplota neklesá pod nulu, slunce svítí kolem 1 300 hodin ročně a 30 % dní z roku je bezvětří. Ostrov je oblíbenou lázeňskou oblastí pro alergiky a astmatiky již od počátku století. I v sezóně nebývá přelidněn a jediným rušnějším městem je Mali Lošinj, který je zároveň největším městem na ostrovech Jadranu.

Ostrov Lošinj je součástí Kvarnerského souostroví v Jaderském moři. Je dlouhý 31 km, široký od 70 po téměř 5 km o celkové rozloze 75 km2. Díky neobyčejné přírodní kráse, příjemnému podnebí a bujné vegetaci je ostrov Lošinj počítán k nejdůležitějším střediskům cestovního ruchu v Chorvatsku. Z Prahy je autem vzdálen cca 860 km.

S pevninou spojují ostrov dvě pravidelné trajektové linky. První spojující ostrov Cres s Istrií Brestova – Porozina a druhý spojující Cres a Krk Valbiska – Merag. Ostrov Cres je pak spojen s ostrovem Lošinj otočným mostem přes úzký průliv ve městě Osor. A kousek na jih je osada Nerezine.

Svojí členitostí, klimatem, bohatou historií, průzračně modrým mořem se Kvarnerské souostroví zařazuje mezi nejkrásnější oblasti naší planety.

© 2000-2006 Ladislav Kreiner.